Топ 7 грешки при изучаване на английски език
Тези грешки са толкова популярни, че почти всеки ги прави!
Всички статии
Курс по английски език Онлайн уроци по английски Разговорен английски Учител по английски Как да научим английски Тестове по английски Уроци по английски Как да науча английски език ако нямам време? Топ 7 грешки при изучаване на английски език Психологията на ефективното изучаване на английски език Как да научим английски като гледаме филми?Темата на ефективно изучаване на някакъв език е често пренебрегвана. Тя не е свързана с това какви думи трябва да се учат и в какъв ред, нито с правилата и граматиката. Тази психология на ефективно изучаване на английски език се занимава по-скоро с това в какво психологическо състояние трябва да сме, за да изучавате чужд език ефективно - как да се подготвим морално и как да не губим мотивация. Трябва да предупредя, че всичко, което ще обсъждаме днес са стъпки след определяне на крайната ви цел. И така, вече е време да си зададем въпроса - какво означава да владеем един език?
Според различни психолози и като цяло хора, занимаващи се с изучаване на езиците, ефективното ниво е ниво на знания, което позволява на човека да достигне целта си, която си е поставил, когато е започнал да учи. Ако изучавате език не за себе си, а за други - за оценки или за роднини, то, според гледната точка на психология, това не е много ефективно. Разбира се, че ученици и студенти са задължени да учат английски език (както и други) за уроци и тестове и мотивацията не е на много високо ниво. От това, че учениците нямат вътрешна мотивация да учат се получават ситуации като “имам 100 точки на контролните, но не мога да говоря”. От всичко това можем да стигнем до извода, че начините да оценим колко добре владеем езика са безкрайно много.
От друга (психологическа) страна тук стигаме до много интересна тема. За да мога по-добре да ви представя гледната си точка, бих искала да спомена понятието, с което ще боравя по-нататък - комфорт. Какво е комфорт? Комфортно ниво на владеене на езика не е нито колко думи знаете, нито колко правила сте назубрили. То не може да бъде дефинирано едно за всички - за някои стига да могат спокойно да поддържат разговор на някаква тема, други искат да могат да четат текстове на чуждия език, а трети искат да го знаят толкова добре, че да не е възможно да отличиш дали е роден в държава с този език или го е научил. Но това не е често срещан случай, все пак трябва да се родиш Щирлиц :)
Така или иначе, според мен е главното, че психологически комфортно отношение към езика трябва да формираме от първите дни, от първите часове на обучението.
Но дори най-гениалната методика и най-добрите учители няма да могат да компенсират отсъствието на мотивация да учите. Тук важи и обратното. Докато някои от методиките вече ги разгледахме подробно (например статията за курса за изучаване на английски или за това как да учите английски онлайн), за мотивацията още не сме говорили много конкретно. Именно първоначалната мотивацията е един от основните фактори, влияещи на това, дали ще можете да научите езика или ще се откажете. Затова е толкова важно да ви е комфортно да учите.
Пак се връщаме малко към психология. Изучаване на език от възрастен човек до някаква степен доста прилича на това, как би учило същия език едно дете. Детето, разбира се, прави много грешки, но, ако възрастните са добре настроени и не оправят всяка негова най-малка грешка, то в крайна сметка ще се научи да говори.
От тази логика и идва един от съветите - детето учи език, като подражава на хората около него, а значи, за да научите език по-лесно, е добра идея да намерите някой, на който можете да подражавате. Може да бъде известен актьор, политик, учен или може би спортист, важното е да ви харесва. Погледнете действията му и езика, потърсете талк шоу с него и се опитайте да имитирате речта му. В много случаи това дава добри резултати.
Важен е и индивидуалният подход към обучаващите се. Има нещо, наречено личен език, за който споменах по-подробно, когато разказах за методиката на изучаване на английски, която използвам. Сега ще спомена само основите - езикът на всеки се отличава, всички говорим по индивидуални уникални начини. Това зависи от лексиката, която използваме, как построяваме изреченията и т.н. Съществуват такива вариации като език на млади и не много, на интроверти и екстраверти, на хуманитари и математици. И всички те уж говорят език език (в нашия случай английски), но изразяват мислите си по различни начини.
Ние адаптираме дори родния си език, затова същото трябва да правим и с английски език. Затова е важно и учителят да разбира, че всеки ученик е личност и на всеки личният език е различен. Спомнете си учителя в училище, който много харесвате / сте харесвали. Дали ви се е запомнили само с предмета който преподава или голяма част от вашето мнение за него се състои от това как се отнася към учениците в класната стая? Може да ви се е запомнил интересният метод на преподаване, чувство за хумор, а може би нещо съвсем различно.
Много от хората, обучаващи се и учители, изпускат един голям детайл от цялата картина - начинът, по който съвременния човек приема информация много се различава от този, който сме свикнали от миналите векове. Голямо въздействие оказаха и новите технологии. Съвременният човек до една трета от своето време (до 8 часа всеки ден!) провежда в виртуалния свят - разглеждайки неща в интернет, играейки игри, гледайки видеа или снимки на котета и кучета, пишейки си с приятели и т.н. Там информацията е представена фрагментарно - разделена на малки парчета, удобни за възприятие, има много визуални образи. Това се нарича клип мислене. Това от една страна е добре, от друга не чак толкова.
Някои психолози смятат абсолютно необходимо заедно с изучение на езика да научаваме и информация за менталитета, историята, традициите на народите, които го говорят. От психологическа точка на зрение това приближава ученика към езика, който изучава - прави го по-малко чужд, защото създава многогранен модел на заобикалящата среда, в която съществува конкретният език. Средата, в която на нас трябва да ни бъде толкова комфортно да назовем заобикалящите ни неща, например маси и столове, на английски език или всякакъв друг. Да вземем за пример думата маса - table. Трябва да настъпи момент, когато вече научихме думите table и маса и ни е лесно да ги свържем с общ визуален образ.
Пак според психолози, зависимостта гаджетите (телефони, компютри) води до ухудшение на памет и тук вече стигаме до важността ако използваме модерните технологии да тренираме паметта си. Ако говорим за език, то това е така нареченото автоматизиране на езика (с базови структурни алгоритми), т.е. да можем да кажем едно и също както на родния си език, така и на английски. Когато действаме без да мислим, например седим в социалните мрежи, нашата памет се ухудшава - помним общо за три неща (отвори харесваната социална мрежа, скролни надолу, затвори).
От всички тези действия се изработва хормона допамин - хормона на щастието. Някои дори смятат, че той е равен на изядено шоколадче по обем, но при това, какво можете да забележите, не трябва да полагаме почти никакви усилия. За разлика от това, ако четем книга получаваме същия хормон. Но в този случай ние полагаме усилия и това е трудно. Но има и още едно но - спомнете си моментите от живота си сега или ученическите години, когато не сте разбрали нещо определено време, помъчили сте се и най-накрая сте го разбрали. Спомнихте ли си? А сега се опитайте да си припомните колко щастие получавате от скролване на лентата на социалните мрежи. Една огромна част от постъпващата в мозъка ви информация вече сте я забравили, както и малкото количество допамин, което сте усетили.
Има мнение, че модерните и бъдещите технологии ще откажат хората от изучаването на езици. Просто няма да има смисъл за учиш английски език, ако вече всичко си знаеш или можеш да достъпиш за една секунда. Така ли е? Първо малко да се отклоним от темата. Според някои изследвания един човек прави около 35 хиляди решения всеки ден. Също така има и информация, че средностатистически човек влиза в интернет за да потърси информация приблизително около 300 пъти дневно. Дори да не са перфектно точни цифри идеята се подразбира - всеки ден нашият мозък приема около 99% от решенията сам на основата на опита и знанията си сега. Това аз предпочитам да го наричам органическо или автономно знание. Именно този изследвания за мен лично са огромен аргумент в полза на изучаване на език самостоятелно, разглеждайки средата, в която се говори, мъчейки се над проблеми, защото след това идва онова усещане “Можах! Еврика!”, което се запомня.
Задачата за бъдеще е не само да не изгубите това знание, но и да направите пътя към него по-комфортен. Клип мисленето в момента е реалност, но трябва не да се противопоставяме на него. Трябва да се опитваме да свързваме и структурираме потока от информацията и да се борим за позитивна емоционална среда, която е нужна за нас, за да учим език ефективно. Надявам се, че съм ви била полезна, късмет с изучаването на езици и ще успеете!
Автор: Евгения Го