Всички статии

Курс по английски език Онлайн уроци по английски Разговорен английски Учител по английски Как да научим английски Тестове по английски Уроци по английски Как да науча английски език ако нямам време? Топ 7 грешки при изучаване на английски език Психологията на ефективното изучаване на английски език Как да научим английски като гледаме филми?

Как да научим английски като гледаме филми?

Нямате време да учите английски език или просто ви мързи? На всеки му трябва почивка вечерта, понякога това е просто лежане, а понякога гледане на филм. Дали е възможно обаче да се научи английски като гледаме филми? Отговорът е - зависи как го учите. А какви грешки се правят и как правилно да изберете не само интересен, но и полезен филм ще ви разкажа сега!

Съдържание

Възможно ли е да научите език гледайки филми?

Да научим английски ако гледаме филми няма да се получи казват много хора. Дали са прави? Ами… да, прави са, но не съвсем. Наистина, ако учите език само така, без практикуване на други негови части като четене, писане или говорене, то няма да се получи. Обаче това може да стане голяма част от самия процес на изучаване, защото не само ви напомня, защо го учите, а и подобрява знанията ви и навика аудиране. Това е добро упражнение и за различаване на акценти и за научаване на нови думи и премахване на психологическата бариера, която възможно ви спира.

В тази статия говоря само до ниво B2, защото за по-високите е нужен съвършено друг подход. Също така е важно да спомена нещо, на което ще се върнем по-късно - това дали ще успеете много зависи и от самия филм, колко е трудна лексиката и граматиката там, дали актьорите говорят добре и т.н. 

Как да учим? 

Да се върнем на методиката. Ако просто си пуснете филм със субтитри и седнете да го гледате възможно ще разберете смисъла, а може би дори голяма част от него. Но това не е най-ефективният способ. 

В началото не гледайте непознати за вас филми

Не ви препоръчвам да гледате филм, който не познавате и не сте виждали преди. Причината е че ако това ви е първият път, ще се съсредоточите върху сюжета и картинката, а не изучаването на езика. Ще разберете горе-долу смисъла, но няма да можете да се съсредоточите върху новата за вас лексика и интересни фрази. Това се отнася само за първите няколко - следващите филми могат да бъдат каквито искате, но трябва първо да свикнете с начина по който ще учите, така че колкото и да не ви се иска ви съветвам да постъпите именно така.

Не пускайте субтитри на родния си език

Доста често хората правят грешката да пуснат субтитри на своя език или дори двойни субтитри (такива, на които има и български и английски текст). Причината, по която го смятам за грешка е, че ако гледате филм на английски език, но при това има начин как да го направите по-лесен за себе си - да прочетете субтитрите - ще го направите, защото човеческият мозък е мързелив. Разгледах този проблем по-нататък в статията.

Избирайте по-лесен филм 

Разбирам, че ако ни се гледа филм ще го гледаме. Но ако нивото на английския там е прекалено голямо или говорят много бързо няма да бъде подходящ за развитие на навиците, а просто за наслаждение. 

Ако искате можете дори да си пускате детски филмчета - там произношението винаги е добро, няма много философски размисли със сложни термини а сюжетът е лесно разбираем. Още един плюс на детските е, че често героят казва каквото прави. Например казва “плаче ми се” и започва да плаче :)

Старите филми не са лоши

Лично аз не обичам много филми от 80-те, но някои и на мен ми допадат. Както разбрах по-късно, те са подходящи и за изучаване на английски език и за наслаждение от приятния сюжет. Актьорите доста рядко имат акцент, което прави подобен вид много добър за изучаване на английски език.

Ниво на английски език

Изборът на филм за изучаване на английски език трябва да бъде основан и на нивото, което владеете. Например ако знаете само няколко фрази - няма да разберете сцени, където се разказват някакви трудни разсъждения и обратното - ако знаете много няма какво да научите от по-лесните филми. По-нататък в статията има отделна част с различни примерни филми разделени по нива от A1 до B2 включително. Обаче какво да правите ако не знаете нивото си? 

Не е проблем, ако не знаете нивото си. Можете да направите бърз тест онлайн и да разберете точно какво ви е! Също така много учители съветват да се правят подобни тестове няколко пъти в годината - така може да си следите прогреса. Най-ефективните за мен лично бяха именно тестовете на Italki Language Test и Preply’s English placement test. Ако ви е интересна тази тема ви препоръчвам да погледнете този линк за тестове по английски език.

Кога да учим?

От личен опит ще ви кажа - ако гледате някакъв филм и изведнъж ви прекъснат не е много приятно. Така че лично моя препоръка е да избирате време вечерта или когато имате голяма почивка от работата. Ако филмът е дълъг ще е добра идея и да го разделите на части - например 2-3 часов филм на части по от 40 минути до час и половина. Така ще можете да не се изморявате, да не ви става скучно от граматиката и изучаването и т.н.

Ако гледате сериал - още по-добре! Първо сериите са горе-долу малки, в повечето случаи са до час дълги. От друга страна са и свързани със сюжет и ще ви бъде интересно да продължавате да гледате.

Да записваме ли думи?

Това е много важен въпрос, от който зависи дали и колко бързо ще се откажете от идеята да учите по тази методика. Проучих мнения на различни хора по този въпрос и горе-долу разбрах каква е златната среда тук. От една страна трябва да се записват новите и интересните за вас думи. Ако не го правите по-голямата част от информацията няма да се запомни - така работи човешкият мозък. От друга страна ако спирате филма всеки 10 секунди просто за да си запишете някаква дума и да намерите нейния превод - вместо 2 часа на филм ще отделите много повече, а това е зле за мотивацията.

Почти съм сигурна, че след няколко такива опита няма да можете да намерите сили в себе си пак да седнете и да го правите. Дори и да ви харесва по някаква причина този процес - той не е най-ефективен и от страната на обучението. Трябва да се изписват само думи, които сте сигурни, че ще използвате във всекидневието си или които толкова ви харесват, че искате да ги научите. Също така намерих съвет да не пишете всички непознати термини и фрази, а само тези, без които не можете да разберете смисъла на изречението.

Няколко съвета за това как да се научат нови думи 

1. Повтаряйте интонациите на актьорите. Това е полезна практика, за да се научите по-бързо да говорите английски език като native speaker. Още един вариант как да научите английски е да намерите учител, който да е от САЩ, Англия или друго място, където се говори английски и да повтаряте интонациите му. Повече за това как и къде може да го направите споделих в статията за учители по английски език.

2. Ако имате учител можете да го помолите да ви помага с изучаването на думите - да ви пита въпроси по време на часа, да ги използва и т.н.

3. Записвайте не само думата и превода, а и контекста, в който е употребена. Това е по принцип много популярен съвет за всички изучаващи - ако искате да научите някакво количество думи се опитайте да ги използвате в някакъв контекст и да ги запомните по ситуациите, които описвате, а не просто да назубрите сух превод.

Може ли да се научи английски език само с гледане на филми?

За съжаление отговорът е не. Все пак не е възможно да научиш език, ако можеш само да слушаш и да разбираш някакъв текст. Трябва и да се знае много граматика и т.н. Методиката наистина позволява да се развие по-лесно аудирането ви и да научите нови думи, но влияе на други навици, свързани с изучаване на езика.

Съветвам да не възприемате тази методика за основна, а по-скоро помагаща. Но не е безполезна - позволява ви да се потопите в средата, в която говорят английски език, което е голям плюс. 

Субтитри

Съществуват общо три вида субтитри: български, английски и двойни.

Не съветвам да си пускате български субтитри, защото ще се фокусирате върху тях вне зависимост от това дали го искате или не. Това няма как да помогне да научите определен език. Ще ви бъде по-лесно, да, но ефективността от това намалява много. Същото става и с двойните субтитри. Възможно ще си кажете, че ще четете и английския и българския и така ще научавате всичко по-добре, но не е така - събитията във филма и диалозите винаги са доста бързи и субтитрите аналогично ще се сменят бързо. Мозъка просто няма да успее да възприеме три източника информация за секунди - говоренето във филма, българския и английския текст, и ще се съсредоточи върху по-лесното, т.е. българските субтитри.

Най-добрият вариант е разбира се без субтитри, но той е за по-напреднали. Ако ви трябва текста не е срамно нито лошо - това е начин да научите езика по-бързо.

Съветвам ви да пуснете английски субтитри ако не разбирате това, което казват актьорите (но, ако се е случило, възможно трябва да се замислите дали този филм не е прекалено труден за вас в момента). Това ще помогне и да свържете как иглежда определена дума написана и как звучи, което също е добро упражнение.  Ще разберете, кога трябва да ги изключите сами от това, че просто ще спрете да им обръщате всякакво внимание и ще можете да слушате филма.

Как да не оставите идеята и да учите?

На всички им е трудно да изучават нови неща. Езиците са едно от най-трудните неща за запомняне и има огромно желание да оставите изучаването му завинаги. Но каква може да бъде точната причина при тази методика? Те могат да са безкрайно количество, но най-популярни са две:

Причина 1- Морална бариера

Това е много разпространена причина, която не е свързана с нивото на знанията ви, а с психологията. Може да не осъзнавате, но е възможно да си казвате, че това е прекалено трудно за вас и сами да се спирате. Не е ваша вина - мозъкът се опитва винаги да избегне трудното, в дадения случай възприемане на реч на друг език. Като съвет мога да ви кажа, че това минава след около 20-30 минути след началото на филма. Ако продължавате да не разбирате или вече не ви се гледа изобщо не се карайте. Възможно проблемът да е друг.

Причина 2 - Ниво

Вече много сме говорили за това колко е важно нивото на английски език при тази методика. Ако не разбирате голяма част от филма и пуснатите субтитри не помагат, значи това просто е прекалено труден филм за нивото ви сега. Не се натъжавайте и се опитайте да намерите по-лесен за разбиране филм. Пак ще спомена, че в края на статията ще има примерен списък с филми за различни нива.

Лъжи и правди за изучаване на английски език по тази методика

За да бъде полезно трябва да гледате филма много пъти

Това не е така. Разбира се, ако ви харесва филма сте свободни да го гледате и хиляда пъти, обаче няма да е много полезно. Първия път, когато го гледате ще си изпишете важните думи и фрази, но всички други няма да бъдат много полезни. Защо? Например ако ви повторя 30 пъти немската дума Schmetterling няма да ви даде много. Обаче ако си запишете и повтаряте няколко пъти, че Schmetterling е пеперуда - ще има ефект. Същото е и с филмите. Най-важното, което сте записали трябва да се повтаря и заучава, но да гледате целия филм - не е полезно.

Сериалът “Приятели” e най-добър за изучаване на английски

Това е доста често срещано мнение, но аз не съм съгласна с него. В него има доста сложна лексика понякога, а шегите, които казват, често няма да ги разберете и ще бъде обидно да чувате как се смеят, а вие - не.

Нищо не зависи от актьорите

Това, колко добре ще разберете речта зависи на 80% от актьорите и на 20% - от сюжета. Ако актьорът има акцент или говори много бързо няма как да го разберете перфектно. Важни са интонацията, акцентът и ясно проговаряне на всички думи. Лично за мен най-добрите са Джон Траволта, Том Холланд и Скарлет Йохансон. 

Списък с филми разделен по нива

За ниво A2

The Lion King

Постер Цар лъв

Вижте описанието на IMDb.com

Toy Story

Постер Играта на играчките

Вижте описанието на IMDb.com

Aladdin

Постер Аладин

Вижте описанието на IMDb.com

Cars

Постер Колите

Вижте описанието на IMDb.com

За ниво B1

Secret life of Walter Mitty

Постер Тайният живот на Уолтър Мити

Вижте описанието на IMDb.com

Pirates of the Caribbean

Постер Карибски пирати: Проклятието на Черната перла

Вижте описанието на IMDb.com

Soul

Постер За душата

Вижте описанието на IMDb.com

Home alone

Постер Сам вкъщи

Вижте описанието на IMDb.com

За ниво B2

The King’s Speech

Постер Речта на краля

Вижте описанието на IMDb.com

Deadpool

Постер Дедпул

Вижте описанието на IMDb.com

Venom

Постер Веном

Вижте описанието на IMDb.com

Dune: part one

Постер Дюн

Вижте описанието на IMDb.com

Последни думи

Въпреки че не е възможно да се научи английски само с гледане на филми поради ред причини, това остава един от най-веселите и най-интересните способи да развиете навиците си на възприемане на реч на английски език. Не се притеснявайте ако не ви се получи от първи път - за всичко трябва практика и за това също. Ако съвсем не ви се получава да разбирате филма не се страхувайте да го затворите и пуснете друг. Смятам това за един прекрасен способ приятно и полезно да прекарате вечерта си. Късмет и ще успеете!

Автор: Евгения Го

Картинка на Preply Картинка на Italki