Всички статии

Курс по английски език Онлайн уроци по английски Разговорен английски Учител по английски Как да научим английски Тестове по английски Уроци по английски Как да науча английски език ако нямам време? Топ 7 грешки при изучаване на английски език Психологията на ефективното изучаване на английски език Как да научим английски като гледаме филми?

Онлайн уроци по английски

Как да научим английски език?

Къде и как да учите английски език? Най-популярният вариант е да учите с учител, затова бих искала да споделя в тази статия моя личен опит с този вид обучение.

Защо онлайн уроците са по-добър вариант за изучаване на английски език?

Сравнение на онлайн и присъствено

С развитието на модернитетехнологии онлайн уроците стававсе по-популярно. Въпреки това много хора смятат, че най-добрият вариант данаучиш нещо е когато ходяш на присътствени курсове. Каква от двете опции епо-ефективна? Хайде да ги сравним и да изберем най-подходящата за научаване на английски език.

В специалните езикови школи уроците по английски минавагоре-долу така - идвате, сядате в група на ученици и учителят ви преподава урокпо английски. Това много прилича и на часовете в училище. Количествотоинформация от часовете, което сте забравили в момента, когато урока свърши илиизобщо не сте разбрали е доста голямо. Предполагам, че бихте предпочели даполучавате максимум полза от всеки урок? Все пак плащате пари за тези часове ихабите време.

Сега е време да си зададем въпроса от каквозависи това, че да запомните информация когато учите в група е по-трудно.Размерите на групите се различават - от 5-6 и до примерно 20 човека спокойномогат да учат заедно с вас. Това не звучи като проблем, но се получава, че за60-минутен урок получавате до 10 минути лично внимание от учителя. Това е инай-лесния начин как да сметнете колко време наистина внимавате в часа и учите.Вижте какво се получава - вашата ефективност вече намаля 6 пъти от планираното.Най-вероятно учебниците ще ви станат скучни доста бързо, защото повечето темиза разговор няма да са свързани с интересите ви. А 20 минути да обсъждаме какspeaker A и speaker B  се срещнаха едоста скучно :)

Аз се сблъснах именно с този проблем. Учейкипри учител и ходейки на уроци няколко пъти седмично, аз не запомнях голяма частот урока и хабих време за да дойда до училището. Самите часове не бяхаэфективни, защото учителят не говореше отчетливо и не разбирах половината отдумите (ако имате такъв учител - много съжалявам и ви разбирам). Ако изобщо неразбирах някаква част от урока, той не можеше да се върне и да я разкаже пак,защото имаше още десет човека, на които трябваше да обясни новата тема. Когаторазбрах, че така да уча не е правилната опция за мен реших да се пробвам сонлайн обучение.

Видове на онлайн обучение

Онлайн уроци могат да се разделят на общо три категории. 

Обичайни училища 

Първата са езикови училища. Системата на обучение е абсолютно същата както и в присъствените училища. Въпреки това обучението е все-пак малко по-ефективно. Можете да запишете часа и да го прослушате пак, та и учителят се чува по-добре. Но все пак все още има проблема, че не ви се отделя достатъчно лично време по време на урока. Фокусирани сте условно 10 минути, а останалото време е много лесно се разсейвате - учителят не се фокусира върху вас конкретно.

Когато разбрах, че и тази опция не ми помага да науча английски, започнах да търся друг начин и го намерих доста бързо. Това са онлайн платформите за изучаване на езици. Общо взето тези платформи представляват частни учители по английски, които работят по учебник, но преподават само на вас. Можете да смените учителя, ако нещо не ви харесва (например дикцията му или просто не ви е приятно). Изглежда, че това е идеален вариант, но не е толкова еднозначно. Учейки само от учебника, преминавате през определени преди това теми, които могат вече да не са толкова актуални. Лексиката (думите и изразите), която усърдно зубрите, възможно изобщо няма да бъде използвана от вас. Темите за разговор в учебниците много често са банални и не са интересни. Частта, в която от вас се изисква да говорите е наистина много малка. Третата опция, за която ще говорим малко по-късно са онлайн уроци с хора, не познаващи бащиния ви език. 

Възможно си задавате въпроса защо да говорите на изучавания език по интересни и полезни теми за вас малко, е голям проблем? Отговорих на него подробно в статия за това защо е важен разговорен английски.

Преди да разбера концепцията на това как да започнеш говориш език по-лесно, която обясних в статията (линкът отгоре), учих дълго време с учител, използвайки неговия личен учебник. Въпреки че имаше повече разговорна практика, отколкото в нормален учебник, това не ми беше достатъчно. Освен това не ми беше интересно да обсъждам повечето теми и мотивацията ми бързо изчезваше. Много исках да спра да уча. Ето защо реших да се откажа от обичайния начин на изучаване на език, когато учителят преподава по учебник. Беше необходимо да намеря начин да се говори изключително на изучаемия език по време на уроците по английски и да се фокусираме не върху граматиката и лексиката, а върху опита да мога да донеса мислите си до събеседника.

Езиков обмен

Да се върнем на онлайн обучението. Този път търсих начини да науча английски като сама контролирам урока. Отново има две опции. Първият се нарича “езиков обмен”. Да вземем моя опит за пример. Знам български и искам да науча английски. Някой друг иска да научи български и говори на английски. Идеята е ​​да организирате онлайн среща и вие да говорите езика, който учите, а опонентът ви да говори на български. Вие поправяте неговите грешки и той поправя вашите. Звучи добре – безплатно е и цялата среща е разговор. Но идеалната ми представа се счупи след няколко опита за общуване с различни хора. Когато не плащаш на човек, той не се чувства длъжен. Не идва на срещи, не коригира грешките и т.н., това забавя процеса на учене. А и нередовните часове са дори по-зле от часовете в офлайн училища - изобщо няма резултати от изучаването на английски език.

Индивидуално обучение

Последното ми откритие са сайтове за изучаване на езици чрез говорене с хора от целия ​​свят. Те са много лесни за използване - хиляди хора от почти всички ъгълчета на света са готови да провеждат с вас онлайн уроци, да оправят грешки и да обсъждат всякакви теми. Страхувате се да започнете да учите? Не се притеснявайте, всички учители, с които се запознах, са изключително добри и ще се опитат да ви помогнат. Неподходяща цена? Можете лесно да сортирате учителите по цена и да изберете този, който ви е подходящ. Труден избор на учител? Истината е, че той е много е опростен - всеки учител има малко видео, в което разказва кой е, какъв е неговият начин на обучение и с какво може да ви помогне да научите чужд език. Повече за избора на учители можете да намерите в статия, описваща как да изберете правилно учител. Не ви хареса нещо в урока? Не се притеснявайте, имате огромен избор на учители и винаги можете да резервирате час при друг.

Смятам, че това е най-добрият начин да научите английски (или друг) език за момента. Малък съвет от мен - учете при учители, които не знаят български език, ако знаете езика поне малко. Това ще ви принуди да се опитате да се обяснявате на английски, което е точното нещо, от което се нуждаете, за да започнете бързо да говорите. За година и половина подобно обучение преминах от добро ниво А2 на В2. Това беше потвърдено и от теста на italki. Стана ми по-лесно да говоря езика и се чувствам по-спокойна, когато трябва да обясня нещо.

Как да уча английски онлайн?

Как да започна да уча?

Процеса на обучение и полезни статии

Трябва да разберете, че резултатът няма да дойде веднага, а постепенно. Може да се проследи с тестове на italki. Не забравяйте и че въпреки че разговорите са много важни и трябва да бъдат основната част от урока, граматиката и лексиката са важни. Но не очаквайте учителите да изберат учебник вместо вас и да обясняват граматиката и лексиката с негова помощ. Повечето учители там са само за разговорна практика. Това не е лошо. Можете да планирате свои собствени уроци и да говорите и изучавате само онези теми, които ще използвате наистина често. По този начин няма да отделяте много време и усилия за нетрябваща лексика.

Лично моя урок минава горе-долу така:

Стъпка 1 - Избор на преподавател

Аз вече имам няколко учители, с които уча. Ако вие все още нямате такъв списък, тогава ето статия за това как да изберете правилно учител.

Стъпка 2 - Подготвяне към урока

Аз сама минавам през темите в учебника, за да не губя време с учителя за това. Обсъждам с преподавателите само това, което наистина не разбирам или информацията трябва да бъде закрепена с разговор. След това избирам темата на урока. Например на ниво B1 може да е нещо от рода на”култура на държавата в която искам да живея“. Избрах тази тема, защото ми е интересна и бих искала да имам възможност да я обсъждам с приятели и нови познати. Съставям списък с примерни въпроси - „Какви интересни култури знаете, откъде са“, „кои са любимите ви неща в вашата култура“, „коя е най-шокиращата за вас култура“. Преминавам през една и съща тема с няколко учителя и това ми помага да я запомня.

Стъпка 3 – Урокът

По време на урока задачата е да разказвате нещо по темата възможно най-дълго, и съвсем не трябва да се придържате към въпросите, те са само насока. Когато е време да започнем урока, казвам на учителя темата. Първо аз задавам някакъв въпрос и учителят ми отговаря, разказвайки история или нещо подобно. След като свърши и ако всичко разбрах от неговия разказ, аз отговарям на същия въпрос. Учителят се опитва да не ме прекъсва и ако направя грешка, записва тази фраза или дума в която сгреших, за да може да я обясни по-късно. Целта е диалогът да бъде възможно най-естествен.

Стъпка 4 - Запаметяване на новия материал

Бележките, които учителят пише по време на урока, ще бъдат полезни и след часа. Веднага след урока чета всичко, което учителят е написал в чата, когато е отбелязвал грешките ми., Опитвам се да разбера кои неща определено ще ми трябват и кои не. Ако не съм сигурна, че ще използвам думата често, няма да запиша в бележките си. За да запомня как звучи дадена дума и нейното значение, записвам я като аудио-съобщение в бележки във Вайбър и слушам тези аудио-бележки преди урока и във всяко свободно време. По този начин се опитвам да я запомня. 

Можете да започнете да изучавате английски винаги. Известен цитат казва, че „най-доброто време да започнете да правите нещо е сега“. Така е и в този случай - можете да започнете да учите английски още сега. Съветвам да пробвате Italki и Preply - според мен те са най-добрият начин да говориш на чужд език.

Не е нужно да харчите много пари, за да пробвате. И на двете платформи можете да резервирате триал-уроци при регистрация на нов акаунт (можете да се регистрирате, като кликнете върху тези линкове - italki; preply). Те струват по-малко и ви дават възможност да се запознаете с платформата и учителя, който си избрахте. Предпочитам да повторя, че ако знаете малко английски, ви съветвам да потърсите учител, който не говори български. Първо, са малко учителите, които говорят български, и второ, няма да имате възможност да преминете на български, а това, въпреки че ще е трудно, ще ви накара да мислите и ще научите езика по-бързо.

Последни думи

Вярвам, че ще успеете и ще стигнете целта си. Ученето на английски език е трудно, но не и невъзможно. В тази статия събрах съвети и моя личен опит. Надявам се да ви е от полезен.

Автор: Евгения Го

Картинка на Preply Картинка на Italki